O mne

“Život je ako jazda na Jednokolke aby si udržal rovnováhu musíš byť neustále v pohybe! “

Už je to viac ako 5 rokov čo som prvýkrát nasadol na jednokolku. Vždy ma fascinovalo ako je možné, že sa dá vôbec na tom udržať. Po čase som zistil čo to jednokolka vlastne je. Jednokolka je novodobý šport, ktorý môže mať maximálne 15 rokov. Obyčajné vozenie je akýmsi okrajom celého športu. Naučil som sa rôzne triky,flatové kombá a pod. Zistil som že ešte stále sa tam dá niečo zlepšovat.

 Volám sa Matej Zachar, som profesionálny jednokolkár FLAT/TRIAL

Narodil som sa v roku 1995. Jednokolku som objavil v marci 2008. Náhodou som sa siel prejst do Lidla a vo výklade so videl jednokolku, napadlo ma že by to mohlo byť zaujímavé a tak som si ju kupil.

Po úmornom týždni som vedel jazdit a bavilo ma to. Keď som sa naučil jazdiť myslel som si že to je všetko, ale veľmi som sa mýlil.
Asi tak o mesiac som objavil svet jednokolkárov.Zistil som že na jednokolke sa dá robiť mnoho iných vecí. Tiež som objavil jednu súťaž ktorá bola v Česku.Vlastne to boli Majstrovstvá Českej Republiky.

Bola to moja prvá sútaž na ktorej, som vypadal ako amatér, lebo bolo tam veľa nových jednokolkárov.
Zistil som že na jednokolke sa dá nielen voziť ale aj skákať a mnoho iných vecí. Na svojej jednokolke z Lidla som nemohol skákať a vlastne ešte som ani nevedel skákat musel som moju jednokolku prerobit na trialovú jednokolku a potom som sa naučil skákat.

Keď som sa vrátil z mojej prvej sútaže vedel som vyskocit na jednu paletu.Pomali to išlo ďalej a ja som vedel skákat čoraz vyššie a vyššie .

V lete v roku 2008 som sa zúčastnil na ďalšiej súťaži ktorá sa konala v Brne. Už som trochu vedel čo to znamená a tak som sa prihlásil a išiel som súťažiť. Výsledky boli ešte slabé ale získal som skúsenost ako skákat vyššie ako 2 palety. Na tejto súťaži bolo čosi nové co na Majstrovstvách Českej Republiky nebolo.
Bola to nová disciplína (pre mňa) ktorá spočívala v trikoch (až teraz o pol roka vlastne som zistil že na jednokolke sa dajú robiť aj triky) .

Cez jeseň som sa naučil skákat zase o niečo vyššie a uz som skákal dva a pol palety.
Tiež som sa naučil zopár trikov a jednokolka a začala čoraz viac baviť

V roku 2009 som sa zúčastnil na troch súťažiach.Jedna z nich bola v októbri a konala sa až v nemecku v Drážďanoch -boli to oficiálne Majstrovstá Nemecka.
Na tejto súťaži som obsadil jedno 3. miesto. Vtedy som už vedel vyskočiť 4 palety v triale som bol 5…
Bola jedna z najväčších súťaži na akej som kedy bol. Bolo tam asi vyše 150 jednokolkárov.

V roku 2010 som sa zúčastnil na summer EUC ktoré sa konalo v Brne. Bola to pre mňa velká udalosť. Prvý krát som videl svetových jazdcov ako sú napr. Márk Fábián,Joe Hodges,Loic Baud,Bobouse…..a mnoho ďalších. Závodil som tu vo Flate a Triale. Vo Flate som bohužial neuspel, ale v triale som si vybojoval môj prvý EUC úspech, umiestnil som sa na 2. mieste v kategórii JUNIOR.

V roku 2010 som sa prvýkrát dozvedel o jednokolkovej komunite v Budapešti. Na summer EUC 2010 BRNO som sa dal náhodou do reči s jedným zaujímavím jednokolkárom. Bol som veľmi zvedavý kto to je, lebo hovoril veľmi dobre po anglicky. Dozvedel som sa že je to američan žijúci v Budapešti ktorý sa sem pred rokom presťahoval. Volal sa AIDAN TELEKI.  Bol veľmi dobrý kamarát s Markom Fabiánom (Svetová Elita). Keď mi porozprával ako sa v Maďarsku jazdí hneď som si na neho vypýtal kontakt. Toto ma nakoplo, začal som si s ním písať a v januári 2011 ma pozval na jednu akciu ktorá sa konala v Budapešti v obchodnom centre Aréma Plaza. Od tejto prvej návštevi som sa ním dobre skamarátil, proste sme si sadli. Od tejto akcie som začal častejšie chodiť do Maďarska. S Aidanom sme boli čoraz väčší kamaráti a takisto som sa skamarátil s Markom a Krisztiánom Kovácsom ktorí sú momentálne Majstri sveta.

Ďalej nasledoval rok 2011 v ktorom sa maďarská komunita uchopila a zorganizovania summer EUC v Miškolci. A to sa im aj podarilo. Taktiež som sa zúčastnil tohoto EUC a získal som nové skúsenosti. Znovu som sa nekvalifikoval na Flate ale v triale som sa zas umiestnil na 2. mieste hneď za maďarským jazdcom Levente Némethom. V tomto roku som taktiež veľakrát navštívil Budapesť a natočili sme spolu s Aidanom a Kriszom malé video ktoré môžete nájsť v Mojích videách.

Rok 2012 bol veľmi zaujímavý. Začal som jazdiť na vyššej úrovni a Aidana som navštívil niekoľkokrát. Spoločne sme sa vybrali na winter EUC 2012. Na jar sme zistili, že bratia Pohamovci chodia každý rok cez Velkonočné prázdniny do Chorvátska. Tento rok sme sa pridali k ním a lepšie sme sa spoznali. Cez leto nasledovala veľká udalosť ktorá sa koná každé 2 roky. Bol to UNICON 16 čiže 16. Majstrovstvá Sveta, ktoré sa konali v Brixene (Taliansko). Bola najväčšia jednokolková udalosť na akej som kedy vôbec bol. Zišli sa tu jednokolkári z celého sveta a nazbieralo sa ich vyše 5000. Len si predstavte, že všade po uliciach boli húfi jednokolkárov. Fotky z UNICONU najdete v Galérii.

Moja prvá akcia v roku 2013 bolo winter EUC. Ako každý rok, tak aj tentokrát sa mi podarilo zúčatniť sa EUC. Závodil som už za seniorov a vo Flate sa mi podarilo probojovať do najlepšiej osmičky, kde ma porazil Raphael Poham v battli.

EUC summer sa tento rok konalo v Toulouse. Tu som sa znova kvalifikoval do prvej 8. Na tomto EUC sa mi konečne podarilo dať jeden z najťažších trikov, ktorý vie len zopár jazdov na svete. Bol to 1080 unispin. Viac o EUC summer TOULOUSE nájdete v reportoch.